Celem szkolenia jest przedstawienie lekarzom praktycznych wskazówek dotyczących procedur doboru odpowiedniego rodzaju oraz dawek leków znieczulających miejscowo w zależności od planowanego zabiegu, wieku i stanu zdrowia pacjenta, a także metod kontroli bólu oraz stresu związanego z wykonywaniem efektywnego stomatologicznego znieczulenia miejscowego. Podczas kursu omawiane są metody ograniczania dolegliwości bólowych bezpośrednio związanych z podawaniem leków znieczulających miejscowo w obrębie jamy ustnej oraz szczegółowo prezentowana jest Atraumatyczna Technika Znieczulania, która istotnie ogranicza lub wręcz niweluje ból podczas znieczulania, przy zachowaniu wysokiej efektywności działania znieczulenia miejscowego. Omawiane są procedury i zasady zastosowania leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz sedujących w trakcie leczenia stomatologicznego. W części praktycznej kursu lekarze doskonalą umiejętności wykonywania atraumatycznych i efektywnych znieczuleń miejscowych za pomocą karpuli oraz systemów komputerowych w warunkach klinicznych na pacjentach. Szkolenie jest prowadzone w grupie maksymalnie 6-cio osobowej w pełnych warunkach klinicznych z pacjentami oraz jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla lekarzy. Kurs jest podzielony na cztery części:
- teoretyczną – obejmującą omówienie kluczowych zagadnień dotyczących selekcji i dawki leków znieczulających, leczenia pacjentów z dentofobią oraz z grup wysokiego ryzyka (ciężarne, dzieci pacjenci z chorobami ogólnoustrojowymi), bezbolesnej techniki znieczulania oraz farmakoterapii bólu i stresu.
- masterclass z pokazem filmów klinicznych – prezentacja zdjęć, animacji 3D i filmów klinicznych z najczęściej wykorzystywanych technik znieczulania miejscowego z wykorzystaniem klasycznej karpuli, karpul jednorazowych oraz systemów komputerowych m.in. zębodołowy dolny niskim i wysokim blokiem (IANB i GG), „na guz szczęki” czyli PSA, AMSA, GP, NP, PDL, IO, nasięk, bródkowy/sieczny, domiazgowe, wysokociśnieniowe/bezigłowe.
- kliniczną – ćwiczenia z pacjentami doskonalące bezbolesne i efektywne techniki znieczulenia miejscowego.
- pokaz na pacjencie sedacji wziewnej podtlenkiem azotu.
Kluczowe zagadnienia omawiane podczas kursu
- Przygotowanie praktyki dentystycznej pod kątem atraumatycznego leczenia pacjentów
- Procedury kliniczne organizacji i prowadzenia wizyty pacjenta nadpobudliwego nerwowo z dentofobią – Protokół Redukcji Stresu
- Selekcja odpowiedniego leku znieczulającego i dawki w zależności od stanu zdrowia pacjenta – bezpieczne znieczulanie dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących, pacjentów w podeszłym wieku oraz z chorobami ogólnoustrojowymi
- Efektywne i komfortowe techniki znieczulania miejscowego za pomocą karpuli oraz systemów komputerowych
- Jak efektywnie i komfortowo wykonać skuteczne znieczulenie przewodowe nerwu zębodołowego dolnego – zajęcia praktyczne z pacjentami!
- Jak skutecznie i bezboleśnie znieczulić 1 ampułką 10 górnych zębów bez zdrętwienia (opadania) wargi górnej – zajęcia praktyczne z pacjentami!
- Praktyczne wykorzystanie systemów komputerowych do znieczuleń miejscowych – zajęcia praktyczne z pacjentami!
- Sedacja farmakologiczna doustna
- Sedacja wziewna podtlenkiem azotu